Звіт про роботу Державного історико-культурного Заповідника м. Дубна за 2016 рік

//Звіт про роботу Державного історико-культурного Заповідника м. Дубна за 2016 рік

Звіт про роботу Державного історико-культурного Заповідника м. Дубна за 2016 рік

Робота Державного історико-культурного заповідника м.Дубна проводилась згідно річного плану роботи по основних напрямках і була спрямована на вирішення поставлених завдань:проведення науково-дослідницької роботи, створення нових виставок, популяризацію туристичного продукту через рекламно-інформаційну та пропагандистську діяльність, організацію культурно-освітньої роботи, спрямованої на популяризацію історичної та культурної спадщини Дубенщини, проведення ремонтних робіт та здійснення охорони по збереженню памяток архітектури.
І. Науково-дослідницька робота
Науково-дослідницька робота у 2015році була спрямована на вивчення історичних подій, пов’язаних з м. Дубно та Дубенщиною, проведенням, археологічних досліджень, розвідок, розкопок, написання статей, повідомлень, виступах на конференціях, радіо, телебаченні, дослідницької роботи у фондах та наукових бібліотеках.
У 2016 році продовжилися археологічні дослідження території острова Кемпа, де був розташований Спасо Преображенський монастир. Роботи продовжились на південному схилі острова, де за 8 м від південної стіни церкви було закладено розкоп 30м кв. Дослідженно 17 поховань, як у збереженому, так і в порушеному стані. Супровідного інвентарю виявлено не було. Знайдено: бронзовий гудзик з петельчастим вушком, фрагмент білоглиняної зеленополив’яної кераміки XVII-XVIII ст., дві підківки до чобіт XVII-XVIII ст., 16 мідних гудзиків, натільний бронзовий хрест, 6 монет XVII ст. низче насипного шару у сірому грунті знайдено керамічні вироби , кістки птахів, риб та савців, фрагменти посуду другої половини XVI ст. Починаючи з насипного шару, а найбільше в нижніх шарах піску та гумусу , виявлено значну кількість матеріалів трипільської культури. Уцих же шарах виявлено матеріали XII – перша половина XIII ст., це фрагменти червоноглиняної покришки, 2 уламки скляних браслетів, скляна бірюзова намистина. Крім того виявлено кераміку Волинської неолітичної культури, Могилянської групи, ліпну кераміку райковецької культури.
Підготовлено звіт про результати археологічних розкопок на місці городища-замчища у Дубні.
Перекладено з польської тексти про Тамару Вишневську.
Отримано матеріали про Теслера Янкеля, випускника музичної консерваторії в Катовіцах, в’язня гетто в Дубні, врятованого Володимиром Кінеке.
Започатковано складання реєстру матеріалів, присвячених дубенчанам – учасникам АТО.
Написано такі історичні довідки: «Прищепа Олена – дослідниця історії Великої Волині нового часу», «Павло Жолтовський (1904–1986) – видатний український мистецтвознавець», «Федір Григорович Гогель 2-й – знаменитий генерал Наполеонівських воєн, похований у Дубні», «Богдан Анатолійович Прищепа – дослідник середньовічного Дубна», «Історик, архівознавець – В.І. Ульяновський», «Загадка дати смерті Михайла Грушевського», «Дубенський форт-застава».
Написано ряд статей для включення до матеріалів конференції, присвяченої 90-річчю від народження Б.Г. Возницького: «Пам’ятні зустрічі з Борисом Возницьким», «Традиції і сучасність замкової церкви в Дубні», «Про історію села Студянка».
Велося листування та обмін інформацією із респондентом зі Львова Юрієм Вінтюком та Гжегожем Роговським з Республіки Польща.
Опрацьовано фондові матеріали заповідника по питанні археологічних робіт М.І. Островського в с. Тараканів.
За сприяння наукового співробітника інституту українознавства ім. Крип’якевича І.Луцик з НБ ім. В. Стефаника отримано електронні копії статей І. Д. Лозов’юка, опубліковані в журналі Наша Батьківщина у 1937-38 рр.
Розпочато опрацювання матеріалів з цьогорічних археологічних розкопок на території Спасо-Преображенської церкви.
Підготовлено короткий звіт по результатах даних робіт та статті до публікації у щорічнику Інституту Археології НАН України – Археологічні дослідження в Україні.
На основі зібраного матеріалу з архівів, бібліотек, фондів інших музеїв та відповідних профільних установ парцівниками було досліджено та написано ряд наукових та краєзнавчих статей, повідомлень, взято участь у конференціях, засіданнях тощо:
Поперецька Леся Василівна. «Дубенський замок – минуле і сучасне» // XVI науково-краєзнавча конференція «Стародавній Меджибіж в історико-культурній спадщині України: музеї в культурних ландшафтах України і Східної Європи». Дата проведення – 28 жовтня 2016 року.
Посільська Еліна Анатоліївна. «Історія дзвонів Спасо-Преображенської церкви на Кемпі» // VI міжнародна, науково-практична, історико-краєзнавча конференція «Дзвони в історії та культурі народів світу». Дата проведення – 22 серпня 2016 року.
Любецька Надія Олександрівна – «Дубенський замок – визначна пам’ятка оборонної архітектури // Лицарство в Україні. Історія та сучасний контекст (матеріали науково-практичної конференції), Вишнівець 2016.
Пшеничний Юрій Леонідович – «Церква Преображення Господнього» // Архітектурна спадщина Волині. Збірник наукових праць. Випуск 5. За науковою редакцією доктора архітектури А. П. Ричкова, Рівне, 2016 р.
Пшеничний Юрій Леонідович – «Забудова Дубенських монастирів 1769 р.» // Історичні науки, 2016 рік, випуск 25.
Касянчук Іван Анатолійович – «Напади татар на Волинь» // Лицарство в Україні. Історія та сучасний контекст (матеріали науково-практичної конференції), Вишнівець 2016.
Проведено цикл виховних уроків серед учнів міських шкіл до 97-ї річниці Акту злуки УНР і ЗУНР.
Опубліковано статтю про зірку польського кіно, нашу землячку, Тамару Вишневську в газеті «Наше дзеркало».

Преса:
Іван Касянчук – «Тарас Бульба-Боровець і його Поліська Січ» // Замок. 30.06.2016р.
Надія Любецька, Іван Касянчук – «Погляд на Волинську трагедію 1943 року» // Замок 21. 07. 2016р.
Юрій Пшеничний – «Коли ж народилося місто і під і під чиїм покровом» // Скриня 4.12. 2016р.
Юрій Пшеничний – «Що саме і кого «приспала» земля кілька століть тому». Скриня 08.09.2016р.
Юрій Пшеничний – «Нове дослідження про розстріли у Дубенській в’язниці» // Наше дзеркало 7.11.2016р.
Телебачення:
По результатах археологічних робіт поблизу Спасо-Преображенської церкви на острові Кемпа записано сюжет для Дубенського ТБ та ТБ газети «Наше дзеркало».
Взято участь у зйомках телепередачі «Так було» Рівненської державної телерадіокомпанії, назва серії «Дубенські монастирі».
Леся Поперецька – цикл передач народознавчо-краєзнавчого напрямку на ТРК «Дубно».
Еліна Посільська – 24-ий канал, презентація Дубенського замку як туристичного об’єкта.
Наталія Іванова – інтерв’ю телеканалу РТБ про фондову колекцію іконопису з експозиції «Скарби наші духовні».
ІІ Науково-просвітницька та експозиційна робота
Протягом 2016 року у Державному історико-культурному заповіднику міста Дубна було організовано та проведено ряд освітніх та культурно-масових заходів:
У січні на базі заповідника відбувся зимовий з’їзд православної молоді на тему: «Духовні святині Дубенщини».
До Дня пам’яті воїнів-інтернаціоналістів було проведено презентацію книги Ерни Шевчук «І тільки пам’ять не мовчить».
До Дня Героїв Небесної Сотні було організовано та проведено зустріч студентської молоді з учасниками та очевидцями Майдану 2014 року.
У лютому, спільно із Дубенським чеським товариством було проведено Міжнародну історико-краєзнавчу конференцію «Чехи на теренах Волині», присвячену 150-річчю переселення чехів на Волинь.
У цьому ж місяці відбувся тренінг з питань стратегічного планування розвитку діяльності Заповідника, за участю Руслана Краплича – голови Ради директорів фундації імені князів-благодійників Острозьких.
Весняний цикл заходів було розпочато літературно-мистецьким вечором «Думи Кобзаря живуть між нами», приуроченого 170-річчю з часу перебування Т. Г. Шевченка на Дубенщині.
До Дня визволення Дубна від німецько-фашистських окупантів протягом тижня було проведено ряд тематичних уроків для учнів та студентів навчальних закладів міста.
До Великодніх свят проведено масовий культорологічний захід «Благовіст у Дубенському замку » у програмі якого був святковий Божественний молебень у каплиці пророка Божого Іллі, Благовіщинський передзвін у виконанні настоятеля Свято-Георгіївського храму отця Сергія, презентація виставки Великодніх писанок та майстер-клас по розпису великодніх писанок від майстра з писанкарства Наталії Дребот (м. Рівне).
До 90-річчя від дня народження та вшанування пам’яті Героя України, Почесного громадянина міста Дубна, визначного мистецтвознавця Б. Г. Возницького у квітні будо організовано та проведено наукову історико-краєзнавчу конференцію «Лицар Ордена Культури».
У цьому ж місяці було проведено засідання «круглого столу» з питань культурної, туристичної та інвестиційної співпраці з представниками Тернопільського Обласного Відділення Міжнародного Центру Впровадження програм ЮНЕСКО та культурних спілок з Польщі.
З нагоди Міжнародного Дня сім’ї та Дня Матері спільно з відділом «Сім’ї та спорту» Дубенської міської ради на замковому дворищі було організовано та проведено загальноміське свято «Родина, родина це вся Україна» з театралізованими постановами, майстер-класами, спортивними змаганнями та концертом.
Для поціновувачів музичного мистецтва у палаці князів Любомирських було проведено вечір «Музика у Дубенському замку» за участю академічного камерного оркестру Рівненської обласної філармонії.
Протягом червня-липня на базі заповідника проходили проектну та обмірну практику студенти архітектурного факультету Київського Національного університету будівництва та архітектури. По завершенню якої було підведено підсумки та представлено студентські проекти.
У серпні місяці на базі заповідника за сприяння спілки роботодавців м. Дубна проходив ювілейний (10) живописний графічно-скульптурний симпозіум «Дубенський замок – 10. Історія та постаті: переосмислення». 17 серпня відбулася прес-конференція учасників симпозіуму та презентація своїх робіт (50 картин).
До Дня Прапора та Незалежності України на території замкового дворища відбувся «Молитовний сніданок» за участю членів Львівського біблійного товариства, духовенства різних конфесій та представників органів місцевого самоврядування. А також було організовано та проведено зустріч з командиром 301 батальйону Присакаром Я. В. в ході якої відбулася передача боєвих знамен на збереження та постійне експонування у ДІКЗ м. Дубна.
У вересні відбулося закладання Капсули Часу прийдешнім поколінням у нішу відреставрованої оборонної стіни, з метою передачі нащадкам знань про життя, історію та традиції українців і держави вцілому на етапі сучасного розвитку.
21 листопада, в Україні втретє відзначали День Гідності та Свободи. Свято встановлено на честь початку в цей день двох революцій в українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року. З цієї нагоди у Державному історико-культурному заповіднику було проведено ряд тематичних екскурсій для учнів та студентів навчальних закладів міста Дубна. До відзначення 3-ї річниці від початку «Революції гідності» проведено 11 уроків для учнів ЗОШ № 1 та студентів педколеджу, присвячених подіям на Майдані Незалежності в Києві восени 2013 – весною 2014 рр.
У грудні місяці в палаці князів Любомирських відбувся конкурс читців польської поезії А.Мальчевського за участю учнівської та студенської молоді Дубенщини.
29 грудня в палаці князів Любомирських відбулося підписання проекту в рамках транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020» між ДІКЗ м. Дубно та гміною міста Котунь Сєдлєцкого повіту ( Польща).
На завершення року, до свята Андрія Первозванного спільно із студентами Дубенського коледжу культури та мистецтв РДГУ було проведено традиційні «Андріївські вечорниці у Дубенському замку».
Проведено інформаційну годину з нагоди відзначення 125-річчя від народження Є. Коновальця: «Євген Коновалець – державотворець».
Підготовлено інформаційні блоки по експозиціях з археології, історії, мисливській залі для включення у аудіо гід по Дубенському замку.
Протягом 2016 року у ДІКЗ м. Дубна було організовано та відкрито ряд тимчасових та постійно діючих виставок:
До Дня Соборності України з фондової колекції заповідника було створено тематичну фотовиставку «Величний День Злуки».
До Дня пам’яті Голокосту створено тимчасову тематичну виставку за фондовими матеріалами заповідника «Голокост – жива рана одного народу».
До Дня Святого Валентина у виставкових залах було представлено тематичні роботи дитячих гуртків художньо-естетичного відділу Дубенського будинку дітей та молоді та роботи декоративно-прикладного мистецтва студентів Дубенського педколеджу РДГУ.
У лютому місяці за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща в м. Луцьку було презентовано тимчасову виставку V-го Міжнародного пленеру іконопису і сакрального мистецтва на Волині «Святі Миротворці».
У цьому ж місяці було презентовано першу персональну виставку художніх робіт «Магія душі» Наталії Бороденко (с. Тараканів, Дубенський район).
Весняний цикл було розпочато відкриттям персональної виставки мистецьких робіт заслуженого художника України Леоніда Литвина (м. Луцьк).
У квітні до Великодніх свят було представлено виставку писанок «Писанкове диво» майстра народного мистецтва Наталії Дребот (м. Рівне).
До 30-річчя катастрофи на Чорнобильській АЕС у виставковій залі заповідника було створено тематичну фотовиставку «Трагічні атоми».
З метою популяризації оригінальної творчості сучасного українського художника Олега Шупляка (м. Бережани, Тернопільська обл.) у травні було презентовано його персональну виставку картин-ілюзій «Двовзори».
На завершення травня було проведено презентацію персональ.ної виставки художника з м. Луцька Миколи Куценка.
Літній цикл розпочався відкриттям персональної виставки робіт з бісеру Марії Рудюк (м. Дубно).
До 20-ої річниці Конституції України була підготовлена фотодокументальна виставка.
За сприяння ГО «Фактор державного значення з охорони історико-культурних цінностей» (м. Харків) у липні було відкрито тимчасову виставку предметів скіфсько-сарматського періоду.
Наступною виставкою стала презентація гобеленів Тетяни Лукашевич (м. Рівне) – голови Рівненської обласної організації спілки художників України.
У серпні відкрито тимчасову виставку дерев’яних панно «Замки Західної України» Станіслава Кремньова (м. Рівне).
У цьому ж місяці було проведено презентацію художніх робіт учасників живописно-графічно-скульптурного симпозіуму «Дубенський замок -X. Історія та постаті: переосмислення».
До Дня Прапора та Незалежності України відкрито фотодокументальну виставку «Ціна Свободи та Незалежності»(книги вишиті нитками, бісером, книги зі шкіри, бурштину, соломи, тканини тощо).
Ще одну неординарну виставку було відкрито у вересні місяці – «Креативна книга» Медведєвої О. А.(книги вишиті нитками, бісером, книги зі шкіри, бурштину, соломи, тканини тощо).
З метою ознайомлення з творчістю креативного художника та його різноплановістю жанрів було представлено виставку «Живопис Олександра Гурістюка» (с. Глинськ, Рівненський район).
До Дня Захисника України створено тематичну виставку «Гордість Дубенщини».
На завершення року було відкрито наступні виставки:
персональна виставка робіт із сіна «Чарівне стебло» Оксани Романишин;
до Дня жертв Голодомору і політичних репресій тимчасова тематична виставка – «Закатовані голодом».
За 2016 рік було організовано дві обмінні виставки.
Загалом протягом 2016 року ДІКЗ м. Дубна було організовано та проведено 20 культорологічних заходів та відкрито 23 виставки.
Замок відвідало 79116 туристів, проведено 1086 екскурсій.
ІІІ. Науково-фондова робота
У 2016 р. робота відділу фондів була спрямована на збереження, поповнення музейної збірки оригінальними матеріалами, облік, наукову обробку та реставрацію музейних цінностей.
На грудень місяць 2016 року у фонди музею поступило 265 музейних предмети основного фонду: 47 речових, 21 образотворчих і 2 декоративно-ужиткових, 60 писемних, 16 археологічних, 108 нумізматичних. До науково-допоміжного фонду надійшло 1461 предметів. Всього надійшло 1726 експонатів основного та науково-допоміжного фондів.
У 2016 р. закупка предметів не проводилась, фондова збірка поповнилась лише тими експонатами, що були передані музею безкоштовно, зокрема:
В 2016 році нумізматичну групу фондів було допоповнено колекцією церковних нагород Української православної церкви Московського патріархату: орден Святої Рівноапостольної княгині Ольги, орден Преподобного Нестора Літописця, медаль Благовірного Святого князя Володимира, Хрестителя Русі. Даними предметами доповнено експозицію «Карбована історія». Крім того вітрина сучасних монет доповнена грошовими одиницями Польщі, Чехії, Росії, Ізраїлю, Литви, Євросоюзу, США,Сінгапуру. У фонди було передано жителем міста міста Дубно колекцію Офіційних знаків Олімпійської збірної України на іграх XXVII Олімпіади в Сіднеї, Австралія-2000 рік.
Також новими експонатами поповнено документальний фонд Заповідника: особисті речі колективу хору української патріотичної пісні(дипломи, вітальні листи, подяки), книга «Князі Острозькі», видавництва «Балтія-друк»; книга-альбом «Музей волинської ікони», 2016 року видання.
Речовий фонд: глек, горщик, кришка(XVIIІ- XІXст.) були передані у фонди Заповідника жителем міста Дубно Антоном Мельником. Речі були знайдені за адресою вулиця Стара під час розкопування підвальних приміщень. Саме колись на місці цієї вулиці був єврейський квартал, і цим посудом ймовірно користувалися євреї. Килими, рушники, простирадла фіранки були передані на постійне зберігання жителькою міста Дубна Венгрин Надією.
Археологічний фонд – колекція археологічних знахідок з розвідок і шурфувань, проведених на території Дубна, а також Дубенського, Млинівського районів в 2015 році; колекція археологічних знахідок з розкопок на території городища-замчища у місті Дубні. Також до фонду було записано кухоль лужицької культури ХІІ –VIІ ст. до н.е.
Фонд образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва поповнився наступними експонатами основного фонду: завдяки тимчасовим виставкам експозиція декоративно-прикладного мистецтва була доповнена новими цікавими експонатами – картини, виконані новою технікою «лаком для нігтів», художні полотна живописного пленеру «Дубенський замок -2015», ще три картини в результаті проведення в Дубенському Замку живописно-графічно-скульптурного симпозіуму «Дубенський замок–Х. Історія та постаті: переосмислення».
На тимчасове експонування було взято 724 експонатів: персональні художні виставки Наталії Бороденко, картини виконані лаком для нігтів; персональна виставка заслуженого художника України Леоніда Литвина, Олега Шупляка, виставка картин живописно-графічно-скульптурного симпозіуму «Дубенський замок–Х. Історія та постаті: переосмислення»; персональна виставка волинського художника Миколи Куценка; персональна виставка Олександра Гурістюка; тимчасові виставки декоративно-прикладного мистецтва: виставка писанок представлена майстринею народного мистецтва, писанкарства Н. Дребот, виставка художнього текстилю – автор Лукашевич Т.; персональна виставка О.Медведєвої «Креативна книга»; виставка виробів з сіна – автор О.Романишин; виставка «Скіфсько-сарматські артефакти», (ГО «Фактор державного значення з охорони історико-культурних цінностей», м. Первомайськ, Харківська область), виставка іконописного пленеру із Замлиння.
Постійно проводився профілактичний огляд та санітарна обробка фонду по окремих групах зберігання. Проведено дезінфекцію приміщень фондосховища та експозиційних залів. Просушено експонати групи «тканини» та оброблено скипидаром експонати з дерева. Чучела тварин почищено і оброблено денатуратом.
Постійно проводиться спостереження за температурно-вологісним режимом у фондосховищах та виставкових залів.
Проводилась консультативна робота по матеріалах фондів з науковими працівниками. Надані матеріали науковим працівникам для опрацьовання і подальшого використання при написанні наукових статей. Згідно листів-відношень було надано фондові матеріали для опрацювання працівникам центру «Відродження Волині» м. Радивилів; Позіховській С.П., Ірині Ціборській, старшому науковому співробітнику відділу стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені Вернадського; Віктору Луцю, науковому працівнику РОКМ (фонд Шумовського); працівнику Камянець-Подільського Національного університету ім.. І.Огієнка Гуцалу В.А., (іменний фонд Островського).
Проводилася робота по відбору експонатів до запланованих виставок, було використано 179 експонати основного та науково-допоміжного фондів( виставки до Дня Перемоги, Конституції, Незалежності), презентація живописних робіт художніх пленерів «Дубенський замок 2006-2016» відбулася в Кременецькому краєзнавчому музеї. 25 робіт було передано на тимчасове експонування, а це підбірка оригінального живопису сучасних митців, яка відображає неповторні старовинні пам’ятки міста Дубна.
Постійно експозиції та виставкові зали доповнювалися новими експонатами. Нумізматична виставка – церковними нагородами України(16 травня 2016 року, напередодні Міжнародного дня музеїв, за сприяння настоятеля Свято-Георгіївської церкви о. Сергія у фонди заповідника було подаровано від Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Онуфрія, Митрополита Київського і всієї України орден Преподобного Нестора Літописця, орден Святої княгині Ольги та медаль “Благий Святий князь Володимир Хреститель Русі); виставка іконопису – стародруками, іконами; археологічна експозиція новими знахідками; етнографічна – виробами з кераміки, сучасна вишивка; історична – предметами інтер’єру та меблями середини ХХ ст. Гоффрей Дерон Гленн – волонтер Корпусу миру США, передав до фондів ДІКЗ м. Дубно колекцію американських квотерів (монет), які займуть гідне місце в експозиції “Карбована історія”.
Протягом року було відреставровані 16 експонатів основного фонду. Укладено договір (№15) про дослідження, консервацію та реставрацію пам’яток історії та культури Державної частини Музейного фонду України. Фахівцями Національного науково-дослідного реставраційного центру України (Львівська філія) була проведена реставрація та консервація предметів сакрального мистецтва XVIII-XIX ст. із фондової колекції Заповідника.).
Прийнято участь в семінарі «Облік та збереження предметів основного фонду» на базі Рівненського обласного краєзнавчого музею.
Проведено моніторинг стану обліку музейних предметів державної частини Музейного фонду України.
Згідно річного плану відділу фондів та інструкції по обліку предметів, що містять драгметали була проведена звірка експонатів з драгметалів, що зберігаються у фондосховища та експонуються в експозиції «Карбована історія».
Оскільки з 13.05.2016 року набрав чинності наказ Міністерства культури України від 21.03.2016р. №144 «Про затвердження Положення про фондово-закупівельну комісію музею» та наказ Міністерства культури України від 21.07.2016р. №580 «Про затвердження Інструкції з організації обліку музейних предметів» було розроблено Положення про фондово-закупівельну комісію Державного історико-культурного заповідника м. Дубно, внутрішньомузейну інструкцію з організації обліку музейних предметів Державного історико-культурного заповідника м. Дубно.
ІV. Пам’ятко-охоронна та господарська робота
У 2016 році робота відділу охорони пам’яток та господарської частини були спрямовані на виявлення і усунення аварійних ділянок на пам’ятках, що несли загрозу оточуючому середовищу (відвідувачам, туристам і перехожим).
Проведено обстеження всіх пам’яток архітектури, які знаходяться на балансі Заповідника та складено відповідні листи головам Рівненської обласної ради та Рівненської облдержадміністрації щодо прийняття відповідних заходів та фінансування цих заходів у 2017 році.
Виготовлено та укладено охоронні договори на 22 пам’ятки архітектури місцевого значення між Заповідником та Управлінням культури Рівненської облдержадміністрації.
Виготовлено додатки до трьохсторонніх охоронних договорів на 9 пам’яток архітектури національного значення між Заповідником, Управлінням культури Рівненської облдержадміністрації та Міністерством культури України.
Проведено технічний огляд пам’яток архітектури місцевого значення історичного центру міста. Під час обстеження було виявлено пошкодження та несправність конструктивних елементів (виступаючого балкону та колон) головного фасаду будівлі – Будинку контрактів ХVІІІ ст. Встановлено дефектні місця, які потребують тривалого інженерного обстеження та складено акт технічного стану.
Підготовлено пакет документів про неодноразове порушення Закону України про охорону культурної спадщини власником пам’ятки архітектури місцевого значення – Хмелефабрики ХІХ ст. Петровським Михайлом Йосиповичем і направлено матеріали в ДБК.
У зв’язку із неодноразовими випадками обвалів старовинних будинків, що мали місце по всій Україні, які призвели до людських жертв, проведено перевірку памяток архітектури, які знаходяться на балансі Заповідника на предмет їх надійності для подальшої експлуатації.
Проведено обстеження на предмет виявлення незаконного будівництва громадянином Сорочинським Сергієм Станіславовичем в охоронній зоні Заповідника біля мурів Дубенського замку по вул. Замковій,29 та здійснення незаконної реконструкції квартири в будівлі по вул. Свободи,8 гр. Мийгес Людмилою Олексіївною. По виявлених фактах даних правопорушень складено листи, акти обстеження та повідомлено Дубенське ДБК,
Проведено ряд тематичних екскурсій студентам Дубенського педагогічного коледжу по банерній виставці «Дубно. Пам’ятай про минуле. Думай про майбутнє», приурочених до Дня пам’яток історії та культури.
Виготовлено державні акти на землю на пам’ятки архітектури місцевого значення історичного центру міста по вул. Свободи,1,10, 12, 14, 16 та будівлі по вул. Кирила і Мефодія,10,112 із присвоєнням їм кадастрових номерів.
Комісією Заповідника обстежено технічний стан пам’ятки архітектури місцевого значення – Синагоги ХVІ ст. та складено акт технічного стану на дану пам’ятку.
Підготовлено лист на Управління культури Рівненської облдержадміністрації про передачу пам’ятки архітектури місцевого значення – Будинку контрактів ХІХ ст. у власність територіальної громади міста.

Виконання ремонтно-реставраційних робіт в розрізі окремих будівель і споруд
Палац князів Любомирських
1. Виконано капітальний ремонт східного оглядового майданчика з улаштуванням залізобетонного перекриття, змуровано кам’яну огорожу, майданчики.
Продовжувались роботи по виготовленню і установці нових столярних виробів (вікон, підвіконних дощок).
На вище перелічені роботи було спрямовано ( вартість закуплених і укладених матеріалів) – 16,32 тис. грн. бюджетних (місцевий) і 55,14 тис. грн. коштів (спеціального) фонду.
2. Виконано профілактичний ремонт димоходів, повітротягів з паливної палацу.
3. Підготовлено приміщення виставкових залів і музейних кімнат до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років.
Проведено профілактичні роботи по енергозабезпеченню будівлі та профілактично-ремонтні роботи водо-каналізаційного господарства.
Палац князів Острозьких
В палаці розміщені реставраційні майстерні та побутові приміщення ремонтних бригад і технічного персоналу Заповідника.
Всі кімнати підготовлені до роботи в осінньо-зимовий період, проведено поточні ремонтно-профілактичні роботи на обігрівальних грубках, плитах.
Надбрамний корпус Замку
1. Проведено ремонтно-реставраційні роботи на входових площадках і сходах на ІІ поверх будівлі та поточний ремонт стін прохідної галереї.
Було витрачено – 1,62 тис. грн. бюджетних коштів і – 2,94 тис. грн. коштів спеціального фонду.
2. Проведено ремонтно-профілактичні роботи по опалювальних печах-грубках в приміщеннях каси, охорони, бібліотеки, кімнаті з охорони праці, наукових працівників для роботи в опалювальний сезон 2016-2017 років.
3. Написано листи на ім’я голови обласної ради про виділення коштів на влаштування опалення з установкою твердопаливних котлів для обігріву всього корпусу.
Оборонні споруди Замку
1. Відремонтовано зруйновану частину (біля вхідного мосту) контрескарпового муру та південної оборонної стіни (за палацом князів Острозьких).
На ці роботи закуплено і використано – 40,18 тис. грн. бюджетних і – 20,52 тис. грн. коштів з фонду спеціального призначення.
Подвір’я та інші допоміжні споруди Замку
Постійно проводились профілактично-ремонтні роботи на допоміжних будівлях і спорудах Замку.
На поточні ремонти витрачено – 2,6 тис. грн. місцевого бюджету і – 0,54 тис. грн. з фонду спеціального призначення.
Будівлі торгівельно-житлові центру міста
1. Будинок №8 по вул. Свободи – виконано ремонт відмостки та ремонт підлоги в коридорі будинку. На поточні роботи витрачено – 2,42 тис. грн. коштів місцевого бюджету.
2. Будинок №12 по вул. Свободи – проведено ремонт сходової клітки. На ці роботи витрачено – 0,04 тис. грн. місцевого бюджету та – 0,26 тис. грн. спеціального фонду.
3. Будинок №18 по вул. Свободи – проведено ремонт і укріплення внутрішніх стін. На ці роботи закуплено і використано – 0,12 тис. грн. бюджетних і – 0,32 тис. грн. коштів з фонду спеціального призначення.
4. Будинок №10 по вул. Кирила і Мефодія – проведено ремонт вводу теплопостачання і ремонт підлоги коридору. Витрачено – 0,33 тис. грн. бюджетних коштів і спеціального фонду – 0,20 тис.грн.
5. Будинок №12 по вул. Кирила і Мефодія – проведено ремонт дерев’яної підлоги і витрачено – 1,01 тис. грн. з місцевого бюджету і – 0,06 тис.грн. коштів з спеціального фонду.
Господарська робота
1. Постійно проводилась робота по благоустрою та утриманню дворища Замку, оборонного рову та на прилеглих територіях будівель Заповідника належному стані. Здійснювалася вирубка самонасіяних кущових насаджень.
2. За кошти Заповідника проводився ремонт транспорту і робочого обладнання.
При облаштуванні постійно діючих і тимчасових виставок використовувались вироби власного виробництва, проводились ремонти основних і допоміжних фондів, мебелі.
3. В Заповіднику проводяться роботи по дотриманню норм пожежної та техногенної безпеки, охорони праці.
Проводились санітарні дні.
У 2016 році на вищевказані міроприємства було використано:
а) підготовка ДІКЗ до роботи в осінньо-зимовий період 2016-2017 років;
б) охорона праці і пожежної безпеки – 22,3 тис. грн.;
в) ремонт фондів – 0,26 тис. грн.;
г) господарські роботи – 9,84 тис. грн.
4. Залучено благодійних і спонсорських коштів на поставку інертних (пісок, шутер – 56 м3, цемент – 1,7 т, вапно – 5 т) пиломатеріалів лиственних – 5м3 на загальну суму – 22 тис. грн.
V. Науково-методична робота
Систематично проводились засідання наукво-методичної ради з розгляду та затвердження плану наукової діяльності заповідника 2016 року, планів та звітів структурних підрозділів, екскурсійно-туристичної діяльності , видавничої діяльності, сценарних планів культурно-просвітницьких заходів.
Надавалась методична допомога та консультації освітнім закладам м. Дубна, району, області, стосовно різних культурологічних напрямків діяльності.
Надано консультації вчителям історії ЗОШ№ 1 м. Дубна Гриць О.П., Якубовській Н.П.,щодо біографічних даних про священнослужителів м. Дубна, колишніх випускників школи Шумовського Ю.Р. та Носаля М.І.
Проведена консультаційна робота з керівником гуртка «Археологічне краєзнавство» смт. Смига Юрчиком Є.М. стосовно планування краєзнавчих досліджень на території району.
Надано матеріали та консультування вчителю зарубіжної літератури ЗОШ №6 м. Дубна Чуздюк Н.Л. щодо класиків світової літератури, причетних до історії міста.
Науково-методичною радою було розглянуто та затверджено доповіді та статті наукових історико-краєзнавчих конференцій «Чехи на теренах Волині», «Лицар Ордена Культури».
Надано консультацію ПП «Грант-проект» з історії пам’ятки архітектури місцевого значення – Хмелефабрики XIX – ХХ ст. До 90-річчя з Дня народження Почесного громадянина м. Дубна, героя України Б.Возницького надано консультацію відділу культури Дубенської міської ради та вчителю Дубенської гімназії № 2 Ясюк Людмилі про життя та діяльність і його роль, як дипломата-міжнародника.
Надано консультації студентам педколеджу з питань визволення Дубна, історії архітектурних пам’яток міста.
На запит відділу охорони пам’яток культури РОДА надано наукову довідку про археологічні дослідження на Дубенщині в 20-30-х рр. ХХ ст. та перспективи розвитку отриманих результатів на сучасному етапі досліджень.
Надано історичну довідку на запит Шепетинської сільської ради щодо доцільності перейменування сіл Мартинівка та Стара і Нова Миколаївка.
Розглянуто пропозиції щодо напрямків досліджень на проведення наукової історико-краєзнавчої конференції до 525-ї річниці Дубенського замку у 2017 р.

Заступник директора
по науковій роботі Н.Любецька

By |2017-02-23T20:31:38+00:00Лютий 23rd, 2017|Categories: Наукові праці|0 Comments

Автор

Залишити коментар