Логотип Дубенський замок
  • Головна
  • Відвідувачам
  • Інклюзія
  • Галерея
  • Про нас
  • Контакти

Фондова колекція

Фондова колекція ДІКЗ м. Дубно. Дубовець. Під поверхнею острова

Фондова колекція ДІКЗ м. Дубно. Дубовець. Під поверхнею острова

Острів Дубовець розташований в південній околиці міста Дубна Рівненської області (Україна). Як показали палеогеографічні дослідження, він виник в період пізнього плейстоцену, близько 15-12,8 тис. років тому, а у наступний час остаточно сформувався як піщана дюна у заплаві річки Ікви.Площа острова становить 7,5 га. Координати: 50°24'31.80" пн. ш.  25°43'51.51" сх. д.

Найбільш відомим острів Дубовець став тим, що 8 квітня 1592 р. князь Василь Острозький заснував тут Свято-Вознесенський жіночий монастир (відомий також як Підборецький). Принаймні до 1626 р. він належав до Луцько-Острозької православної єпархії. Пізніше, поруч із іншими православними монастирями в околиці Дубна, перейшов в унійну церкву та був переданий
сестрам-василіанкам Чину Святого Василія Великого. У такому підпорядкуванні він проіснував до 18 листопада 1832 р. коли був офіційно скасований Литовською духовною Консисторією.

Монастир почав вивчатися археологічно після відкриття цієї памʼятки Віталієм Ткачем в 1996 р. В 1998 р. невеликі рятівні дослідження на пам’ятці провела Віра Гупало. В 2001 р. внаслідок копання котлованів тут було порушено заповнення обʼєкту кінця XVI - першої половини XVII ст., зруйновано поховання монастирського цвинтаря. На поверхні пам’ятки проводилися збори підйомного матеріалу, які дозволили локалізувати місцезнаходження обʼєктів, що повʼязані із монастирем. Окрім потужного культурного шару Підборецького монастиря, на пам’ятці виявлено матеріали доби мезоліту, енеоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку і слов’яно-руського часу, які вказують на те, що острів Дубовець був зручним місцем для періодичного проживання тут людей у давні часи.

6 геллерів Вільгельма, графство Равенсберг, 1543 р.
Зразки столового посуду першої половини XVII ст.
Сковорідка, глек і горщик першої половини XVII ст.


У 2018-2020 рр. на острові Дубовець були проведені археологічні
розкопки. Вони були організовані Державним історико-культурним заповідником м. Дубна спільно з Міжрегіональною громадською науковою організацією «Дубенський археологічний осередок» за підтримки Дубенської міської ради. У роботах брали участь студенти-практиканти спеціальності «історія та археологія» Національного університету «Острозька академія».

Запрошуємо переглянути фотогалерею.

Контакти

Логотип заповідника Дубно
Україна, 35600, Рівненська область
місто Дубно, вулиця Замкова, 7a
+380984758621 (каса)
+380965752552 (шлюб)
Email: Напишіть нам!
Web: www.zamokdubno.com.ua

Графік роботи

З 15 травня працюємо з 9:00 до 20:00 год.
Без обідньої перерви.

Експозиційні та виставкові зали зачиняються за 15 хв до завершення робочого дня.

Вихідні дні: 1 січня, 7 січня та перший день Великодня

Долучайтеся до нас!

© 2024 Дубенський замок